Skarvar orsakar allvarliga skador pÄ svenska fiskebestÄnd. Nu vill regeringen utöka jakten pÄ sjöfÄgeln vars frÀtande avföring och duktiga aptit gjort den till ett hatobjekt bland sÄvÀl fiskare som skÀrgÄrdsbor.
Regeringen ger NaturvÄrdsverket och Havs- och vattenmyndigheten i uppdrag att revidera den nationella förvaltningsplanen för storskarv. Syftet Àr att ta fram pricksÀkra och effektiva metoder för att minska skadorna pÄ fisket.
Myndigheterna ska Àven inventera antalet skarvar, vilken skada de gör och hur mycket fisk de Àter.
â Det handlar om hur förvaltningen ska bli mer effektiv och Ă€ndamĂ„lsenlig, och hur jakt och skrĂ€mselmetoder ska kunna bli effektivare, sĂ€ger landsbygdsminister Anna-Caren SĂ€therberg (S).
Storskarvspopulationen har i flera Är ökat kraftigt i Sverige. FÄgeln Àter stora mÀngder fisk och orsakar skador pÄ fiskeutrustning.
I myndigheternas uppdrag ingÄr bland annat att utreda flerÄriga skyddsjaktsbeslut och undersöka alternativa sÀtt att jaga och skrÀmma fÄglarna, utöver den jakt som i dag bedrivs med skjutvapen.
â Det Ă€r viktigt att vi har ett kustnĂ€ra och hĂ„llbart fiske, och skarven Ă€r inte bra för fisket. Vi vill helt enkelt se vilka metoder som fungerar bĂ€st. Det handlar ocksĂ„ om att kunna utöka jakten och rikta den mot de omrĂ„den dĂ€r den behövs mest, sĂ€ger SĂ€therberg.
Ett förslag pÄ reviderad nationell förvaltningsplan ska lÀmnas till regeringen den 30 november 2023. Underlaget om skarvarnas matvanor ska vara fÀrdigstÀllt den 30 november 2024.
KĂ€lla: sfpo