Seafood Expo Global on kÀynnissÀ tÀllÀ hetkellÀ Barcelonassa kolmen vuoden tauon jÀlkeen. Pro Kala ry:n koordinoimalla Suomen maaosastolla on mukana kuusi yritystÀ: Disas Caviar Oy, HÀtÀlÀ Oy, Kalaneuvos Oy, LÀnsi-Rannikon Kala Oy, Njord Nordic Oy ja Troolari Olympos Oy. Osallistumalla tapahtumaan edistetÀÀn suomalaisten kalatuotteiden vientiÀ, kun ostajat ja yrittÀjÀt ympÀri maailmaa kohtaavat.
Tapahtumaan kuuluu myös Seafood Excellence Global -kilpailu. Best Retail Product eli parhaan vÀhittÀiskaupan tuotteen sarjassa oli mukana lÀhes 80 kalatuotetta ympÀri maailmaa, ja suomalaiselta HÀtÀlÀ Oy:ltÀ kaksi tuotetta ylsi finaaliin saakka. HÀtÀlÀn Rommi-vaahterasiirappi Loimulohifilee ja Naughty BRGR -yhteistyötuote Loimulohipihvi tekivÀt raatiin vaikutuksen. Voittaja oli tÀnÀ vuonna espanjalainen Pescanova España -yrityksen Salmon Noodles -tuote.
Suomen maaosastolla maistiaisia on ollut tarjoilemassa Suomen Madridin-suurlÀhetystön keittiömestari Pasi Suhonen. Messuintoa on tauon jÀlkeen ilmassa, kertoo Pro Kala ry:n toiminnanjohtaja Katriina Partanen.
â EnsimmĂ€isen pĂ€ivĂ€n jĂ€lkeen kaikki yritysten edustajat vaikuttavat oikein tyytyvĂ€isiltĂ€, hĂ€n sanoo.
Seafood Expo Global on maailman suurin kala-alan ammattilaistapahtuma, johon osallistuu yli 2000 yritystÀ lÀhes 90 eri maasta. Tapahtuma jÀrjestettiin viimeksi ennen koronaa vuonna 2019 BrysselissÀ.
â ”Oikeilla” live-kohtaamisilla ja asiakkaiden tapaamisella on ÀÀrimmĂ€isen suuri merkitys. NĂ€illĂ€ messuilla suomalaiset yritykset tapaavat sekĂ€ tavarantoimittajia ettĂ€ asiakkaita maailman joka kolkista yhdellĂ€ kertaa, eikĂ€ jokaisen luokse tarvitse erikseen matkustaa. Tapahtuman merkitys suomalaisen kalan viennille on erittĂ€in suuri, Partanen selittÀÀ.
Suomalaiset tuotteet herÀttÀvÀt kiinnostusta ja kerÀÀvÀt kehuja, mikÀ nÀkyy myös suomalaisten tuotteiden pÀÀtymisessÀ tuotekilpailun finaaliin.
â Osastollamme pÀÀsee maistamaan ja kokeilemaan erilaisia tuotteita. Mukana on lohi- ja kirjolohijalosteita sekĂ€ tietysti myös silakkaa, Partanen kertoo.
LĂ€hde: Pro Kala tiedote 27.4.2022