Ankeriaan rauhoitus alkaa 1.10.

Ankeriaan kalastus on kielletty 1.10.-31.1. vÀlisenÀ aikana. Ankeriaan pyydystÀminen, myynti ja sellaisten pyydysten kÀyttö, jotka erityisesti soveltuvat sen pyydystÀmiseen, on rauhoitusaikana kielletty. Sivusaaliina saatu ankerias tulee vapauttaa rauhoitusaikana.

Kalastuksesta annetun valtioneuvoston asetuksen muutoksella toimeenpannaan EU-asetuksessa (2017/127) ankeriaan suojelemiseksi sÀÀdetty velvoite, jonka mukaan ankeriaan kaupallinen kalastus tulee kieltÀÀ merialueella vÀhintÀÀn kolmen perÀttÀisen kuukauden ajaksi. Suomen asettama kalastuskielto on kuukauden pidempi kuin vÀhimmÀisvaatimus ja koskee myös vapaa-ajan kalastusta ja sisÀmaassa tapahtuvaa pyyntiÀ. 

ErittĂ€in uhanalaiseksi luokiteltua ankeriasta pyydetÀÀn Suomessa pÀÀasiassa vapaa-ajankalastuksessa, jossa puolet yhteensĂ€ noin 10 000–12 000 kilon vuosisaalista saadaan merialueelta ja puolet sisĂ€vesiltĂ€. Ankeriaan kaupallista kalastusta ei sisĂ€vesillĂ€ ole juurikaan, ja merialueella saalis on viime vuosina ollut vain noin 1 000 kiloa vuodessa. Suomessa saaliiksi saadut ankeriaat ovat lĂ€hes kaikki perĂ€isin istutuksista.

LĂ€hde: MMM

LÀs nÀsta