Fisk och fiske vid stranden av Finska viken

DÄ man kommer till Löparöns strand i Sibbo mÀrker man inte nödvÀndigtvis genast hurudan verksamhet dÀr bedrivs. Viken som kantas av fina klippor utgör ramen för en grupp om tre hus, i vilka före detta stadsbor som tillÀgnar sitt liv Ät havslandskap kunde bo. Delvis Àr det ocksÄ sÄ, men dÄ man undersöker gÄrdsgruppen nÀrmare, mÀrker man tvÄ vita kylanlÀggningar i samband med ett av husen och en vit fiskebÄt som Àr förtöjd vid en stÀdig betongbrygga. HÀr fiskas det alltsÄ och förÀdlas lokal fisk.

PĂ„ gĂ„rden luktar det rök och den kommer frĂ„n en ugn som sköts av yrkesfiskare Tanja Åkerfelt. I ugnen röks det som bĂ€st lax, vilket Ă€r vanligt mot slutet av veckan. Tanja följer noggrant med mĂ€ngden ved i boet och hĂ„ller koll pĂ„ den rĂ€tta temperaturen i ugnen, sĂ„ att slutresultatet ska vara sĂ„ bra som möjligt. Kunderna har vant sig vid en specifik smak och struktur och det hĂ„ller man fast vid.

Innan Tanja Åkerfelt började som fiskare och företagare 2007 var hon professionell kock och hon jobbade i sĂ„vĂ€l restauranger som i storkök. Hon vet vad kvaliteten pĂ„ god mat betyder och vad som mĂ„ste göras för den. Hon berĂ€ttar att en jĂ€mn kvalitet Ă€r en viktig del av deras verksamhet inom företaget. HĂ€r frĂ„gas inte i nĂ„gon större utstrĂ€ckning om priset och dĂ„ fiskprodukten Ă€r bra kommer kunderna alltid pĂ„ nytt, pĂ„pekar Tanja. De har en omfattande mĂ€ngd stamkunder som Ă€r en viktig tillgĂ„ng vad gĂ€ller arbetsdimensioneringen.

NĂ€rheten till huvudstaden pĂ„verkar mĂ€ngden köpare och sĂ€kert ocksĂ„ viljan att fĂ„ nĂ€rproducerad fisk. Det skulle finnas större Ă„tgĂ„ng, men att öka det egna fisket gör henne betĂ€nksam. I de nĂ€rliggande vattenomrĂ„dena finns nu en PU-ryssja för fĂ„ngst och en annan vĂ€ntar pĂ„ att den egentliga laxsĂ€songen ska börja. En tredje Ă€r ocksĂ„ tillgĂ€nglig för anvĂ€ndning om en lĂ€mplig fĂ„ngstplats hittas. En mĂ€rkbar ökning av fisket tar ocksĂ„ tid i ansprĂ„k och de senaste Ă„rens klena fĂ„ngster inspirerar inte till att utöka en osĂ€ker verksamhet. Det Ă€r bĂ€ttre att fokusera pĂ„ förĂ€dlingen, berĂ€ttar Åkerfelt. 

Röken stiger frÄn ugnen och fiskaren kikar emellanÄt hur de fiskar som hÄller pÄ att fÀrdigstÀllas ser ut. PÄ fredagar har de regelbundet en försÀljningsvagn i Söderkulla och ibland sÀljs ocksÄ produkterna i en Reko-ring. Ett nytt koncept Àr ett samarbete med systern inom restaurangbranschen, dÀr fiskprodukterna tillverkas i egen regi. Den egna fÄngsten motsvarar inte alltid efterfrÄgan och Tanja skaffar ocksÄ fisk frÄn andra fiskare t.o.m. Ànda frÄn Raumo.

Stabil kundkrets, bra kvalitet och regelbunden direktförsĂ€ljning Ă€r grunden för en lönsam verksamhet, men utan engagemang kan det inte bli nĂ„gon kontinuitet. Ingenting Ă€r automatiskt, pĂ„pekar företagaren. Man mĂ„ste hela tiden fundera och utveckla den egna verksamheten och försöka anpassa sig till samhĂ€llsförĂ€ndringar. FĂ„ngstrapporterna mĂ„ste göras. Det hjĂ€lps inte fastĂ€n det inte skulle intressera. Det Ă€r oundvikligt och gĂ„r pĂ„ rutin, dĂ„ man till det hĂ€r och all annan byrĂ„krati förhĂ„ller sig som att det Ă€r en del av arbetet. VĂ€rlden förĂ€ndras och företagaren mĂ„ste hĂ€nga med, summerar Åkerfelt. 

HÀr förhÄller man sig ÀndÄ inte heller positivt till alla förÀndringar. DÄ Tanjas pappa fiskade pÄ samma omrÄden fanns det ingen som helst vetskap om sÀlar och skarvar. Nu dÄ man frÄn bryggan tittar ut över havet syns en ö som har förvandlats till ett vitt omrÄde dit skarvarna har ÄtervÀnt. Det hÀr och sÀlarnas stÀndiga ökning har enligt fiskaren mÀrkbart pÄverkat fÄngsterna.

DĂ„ Åkerfelt tillfrĂ„gas om hennes Ă„sikt vad man borde göra Ă„t saken, svarar hon: Hur ska man nu snĂ€llt sĂ€ga det dĂ€r? Hon fortsĂ€tter Ă€ndĂ„: Man lĂ€r sig agera med naturkrafterna, liksom med byrĂ„kratin, men Ă„t saker som man kunde göra nĂ„got Ă„t, görs ingenting. Lyckligtvis har det Ă„tminstone uppstĂ„tt en diskussion.

Det blÄser sÄ hÄrt att det inte lönar sig att Äka ut till ryssjan. I bakgrunden syns den nÀrmsta ön med skarvar.

I Åkerfelts familj fördelas arbetet sĂ„ att Tanja har fiskförĂ€dlingen och försĂ€ljningen pĂ„ sitt ansvar. Hennes man hjĂ€lper med fisket och i lugna perioder Ă€r han pĂ„ jobb inom byggnadsbranschen. En dylik arbetsfördelning Ă€r ovanligare vid vĂ„r kust och Tanja Ă€r den enda kvinnliga yrkesfiskaren i denna region.

Det Ă€r ett mĂ„ngsidigt företagande att vara fiskare pĂ„ heltid. Det mĂ€rks ocksĂ„ bra hĂ€r vid Finska vikens kust. Ingenting Ă€r sjĂ€lvklart, men ett positivt förhĂ„llningssĂ€tt till det egna arbetets möjligheter bĂ€r lĂ„ngt. FastĂ€n Tanja Åkerfelt har en nedĂ€rvd fiske- och företagarbakgrund frĂ„n sina slĂ€ktingar, sĂ„ Ă€r vĂ€rlden annorlunda nu Ă€n under föregĂ„ende generation och en framgĂ„ngsrik verksamhetsmodell mĂ„ste man bygga sjĂ€lv.

HÀr ser man framÄt. FiskesÀsongen stÄr i berÄd att börja, snart öppnar restaurangen dit man vÀntar sÄvÀl bÄtresenÀrer som omrÄdets sommarinvÄnare pÄ mat. I rökugnen fÀrdigstÀlls mÄnga plÄtar med fisk som snart nÄr nöjda kunder och redan planeras följande vecka. Mot sommaren alltsÄ!

Den blÄa restaurangen vid det blÄa havet. SSS Paviljongens restaurang (https://ssspaviljong.fi/) bjuder pÄ lokal fisk.

LÀs nÀsta